تهران، میدان شهدا، ابتدای پیروزی، ساختمان نگار آزما

علت کمر درد و درمان درد کمر

علت کمر درد و درمان درد کمر

علت کمر درد و درمان درد کمر که بسیار شایع است را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. این درد می تواند ناشی از کشیدگی (آسیب) به عضلات یا تاندون های پشت باشد. علل دیگر عبارتند از آرتریت، مشکلات ساختاری و آسیب دیسک. درد اغلب با استراحت، فیزیوتراپی و دارو بهتر می شود. با حفظ وزن مناسب و فعال ماندن، میتوان خطر کمردرد خود را کاهش دهید. کمردرد می‌تواند ناشی از آسیب‌ها، شرایط یا بیماری‌های مختلف باشد  اغلب، آسیب به عضلات یا تاندون‌های پشت.

درد می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در برخی موارد، درد می‌تواند راه رفتن، خوابیدن، کار کردن یا انجام فعالیت‌های روزمره را دشوار یا غیرممکن کند. معمولاً کمردرد با استراحت، مسکن ها و فیزیوتراپی (PT) بهتر می شود. تزریق کورتیزون و درمان‌های عملی (مانند استئوپاتیک یا کایروپراکتیک) می‌تواند درد را تسکین دهد و به روند بهبودی کمک کند. برخی از آسیب ها و شرایط کمر نیاز به ترمیم جراحی دارند. جخت درمان کمر درد در شرق تهران می توان به کلینیک دینا مراجعه نمایید تا با بهترین تکنولوژی روز و بهترین متخصصین تشخیص و درمان شما را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی کمر

کمر درد چقدر شایع است؟

حدود چهار نفر از هر پنج نفر در مقطعی از زندگی خود دچار کمردرد می شوند. این یکی از رایج ترین دلایلی است که مردم به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مراجعه می کنند. برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض کمردرد هستند. عوامل خطرزا برای کمردرد عبارتند از:

سن: افراد بالای 30 سال کمردرد بیشتری دارند. دیسک ها (بافت نرم و لاستیکی که استخوان های ستون فقرات را محافظت می کند) با افزایش سن از بین می روند. با ضعیف شدن و فرسودگی دیسک ها، درد و سفتی ایجاد می شود.
وزن: افرادی که اضافه وزن دارند، چاق هستند یا وزن اضافی دارند بیشتر در معرض کمردرد هستند. اضافه وزن به مفاصل و دیسک فشار وارد می کند.
سلامت کلی: عضلات ضعیف شکم نمی توانند از ستون فقرات حمایت کنند، که می تواند منجر به کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر شود . افرادی که سیگار می کشند، بیش از حد الکل می نوشند یا سبک زندگی کم تحرکی دارند بیشتر در معرض خطر کمردرد هستند.
شغل و سبک زندگی: مشاغل و فعالیت هایی که به بلند کردن یا خم شدن سنگین نیاز دارند می توانند خطر آسیب دیدگی کمر را افزایش دهند.
مشکلات ساختاری: کمردرد شدید می‌تواند ناشی از شرایطی مانند اسکولیوز باشد که تراز ستون فقرات را تغییر می‌دهد.
بیماری: افرادی که سابقه خانوادگی آرتروز ، انواع خاصی از سرطان و سایر بیماری ها دارند، بیشتر در معرض خطر کمردرد هستند.
سلامت روان: کمردرد می تواند ناشی از افسردگی و اضطراب باشد.

علائم کمردرد چیست

علائم کمردرد چیست؟

علائم کمردرد می تواند به طور ناگهانی یا به تدریج ظاهر شود. گاهی اوقات، درد پس از یک رویداد خاص مانند خم شدن برای برداشتن چیزی رخ می دهد. مواقع دیگر، ممکن است ندانید چه چیزی باعث درد شده است.

درد ممکن است تیز یا مبهم و دردناک باشد و ممکن است به پایین یا پشت پاهای شما تابیده شود ( سیاتیک ). اگر در حین فعالیت به کمر فشار بیاورید، ممکن است صدای “پاپ” را بشنوید. درد اغلب در موقعیت های خاص (مانند خم شدن) بدتر است و زمانی که دراز می کشید بهتر می شود. سایر علائم کمردرد عبارتند از:

سفتی: حرکت دادن یا صاف کردن کمر ممکن است سخت باشد. بلند شدن از حالت نشسته ممکن است کمی طول بکشد و ممکن است احساس کنید برای شل شدن باید راه بروید یا کشش دهید. ممکن است متوجه کاهش دامنه حرکتی شوید.
مشکلات وضعیت بدن: بسیاری از افراد مبتلا به کمردرد به سختی می توانند صاف بایستند. ممکن است «کج» یا خمیده بایستید، در حالی که بالاتنه‌تان به یک طرف است نه هم‌تراز با ستون فقرات. کمر شما ممکن است به جای خمیده، صاف به نظر برسد.
اسپاسم عضلانی: پس از یک فشار، ماهیچه های کمر می توانند به طور غیرقابل کنترلی اسپاسم یا منقبض شوند. اسپاسم عضلانی می تواند باعث درد شدید شود و ایستادن، راه رفتن یا حرکت را دشوار یا غیرممکن کند.

علت کمردرد چیست؟

بسیاری از آسیب ها، شرایط و بیماری ها می توانند باعث کمردرد شوند. آنها عبارتند از:

 • کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر : کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر شایع ترین علت کمردرد است. شما می توانید با بلند کردن چیزی بیش از حد سنگین یا بلند نکردن ایمن به عضلات، تاندون ها یا رباط ها آسیب وارد کنید. برخی از افراد با عطسه، سرفه، چرخش یا خم شدن کمر خود را تحت فشار قرار می دهند.
 • شکستگی: استخوان‌های ستون فقرات می‌توانند در حین تصادف بشکنند، مانند تصادف اتومبیل یا سقوط. برخی شرایط (مانند اسپوندیلولیز یا پوکی استخوان ) خطر شکستگی را افزایش می دهند.
 • مشکلات دیسک: دیسک‌ها از مهره‌ها (استخوان‌های کوچک ستون فقرات) محافظت می‌کنند. دیسک ها می توانند از موقعیت خود در ستون فقرات برآمده شوند و بر روی عصب فشار بیاورند. آنها همچنین می توانند پاره شوند ( فتق دیسک ). با افزایش سن، دیسک ها صاف تر می شوند و محافظت کمتری ارائه می دهند ( بیماری دژنراتیو دیسک ).
 • مشکلات ساختاری: وضعیتی به نام تنگی نخاعی زمانی اتفاق می‌افتد که ستون فقرات برای طناب نخاعی خیلی باریک باشد. فشار دادن چیزی به نخاع می تواند باعث درد شدید عصب سیاتیک و کمردرد شود. اسکولیوز (انحنای ستون فقرات) می تواند منجر به درد، سفتی و مشکل در حرکت شود.
 • آرتروز: استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتریت است که باعث کمردرد می شود. اسپوندیلیت آنکیلوزان باعث کمردرد، التهاب و سفتی در ستون فقرات می شود.
 • بیماری: تومورهای ستون فقرات ، عفونت ها و چندین نوع سرطان می توانند باعث کمردرد شوند. سایر شرایط نیز می توانند باعث کمردرد شوند. اینها شامل سنگ کلیه و آنوریسم آئورت شکمی است.
 • Spondylolisthesis: این وضعیت باعث می شود که مهره های ستون فقرات از جای خود خارج شوند. اسپوندیلولیستزیس منجر به کمردرد و اغلب پا درد نیز می شود.

کمردرد چگونه تشخیص داده می شود

کمردرد چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما در مورد علائم شما می پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. برای بررسی استخوان‌های شکسته یا آسیب‌های دیگر، ممکن است پزشک مطالعات تصویربرداری را سفارش دهد. این مطالعات به ارائه دهنده شما کمک می کند تا تصاویر واضحی از مهره ها، دیسک ها، عضلات، رباط ها و تاندون های شما را ببیند.

پزشک ممکن است بررسی های زیر را انجام دهد:

 1. اشعه ایکس ستون فقرات ، که از تابش برای تولید تصاویری از استخوان ها استفاده می کند.
 2. MRI که از آهنربا و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویری از استخوان ها، ماهیچه ها، تاندون ها و سایر بافت های نرم استفاده می کند.
 3. سی تی اسکن ، که از اشعه ایکس و کامپیوتر برای ایجاد تصاویر سه بعدی از استخوان ها و بافت های نرم استفاده می کند.
 4. الکترومیوگرافی (EMG) برای آزمایش اعصاب و عضلات و بررسی نوروپاتی (آسیب عصبی) که می تواند باعث گزگز یا بی حسی در پاهای شما شود.
 5. آزمایش خون بسته به علت درد، پزشک ممکن است آزمایش خون یا آزمایش ادرار را نیز تجویز کند. آزمایش خون می تواند نشانگرهای ژنتیکی را برای برخی از بیماری هایی که باعث کمردرد می شوند (مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان) شناسایی کند. آزمایش ادرار سنگ کلیه را که باعث درد در پهلو (دو طرف کمر) می شود، بررسی می کند.

راه های درمان کمردرد چیست؟

کمردرد معمولاً با استراحت، یخ و مسکن‌های بدون نسخه بهتر می‌شود. پس از چند روز استراحت، می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید. فعال ماندن باعث افزایش جریان خون در ناحیه می شود و به بهبودی شما کمک می کند. سایر درمان های کمردرد به علت آن بستگی دارد. آنها عبارتند از:

 • داروها: ارائه دهنده شما ممکن است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) یا داروهای تجویزی را برای تسکین درد توصیه کند. سایر داروها باعث شل شدن عضلات و جلوگیری از اسپاسم کمر می شوند.
 • فیزیوتراپی (PT): PT می تواند عضلات را تقویت کند تا بتوانند از ستون فقرات شما حمایت کنند. PT همچنین انعطاف پذیری را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند از آسیب دیگری جلوگیری کنید.
 • دستکاری دستی: چندین روش درمانی عملی می تواند عضلات سفت را شل کند، درد را کاهش دهد و وضعیت و هم ترازی را بهبود بخشد. بسته به علت درد، ممکن است به دستکاری استئوپاتیک یا تنظیمات کایروپراکتیک نیاز داشته باشید . ماساژ درمانی همچنین می تواند به تسکین کمردرد و بازیابی عملکرد کمک کند.
 • تزریقات: ارائه دهنده شما از یک سوزن برای تزریق دارو به ناحیه ای که باعث درد می شود استفاده می کند. تزریق استروئید باعث تسکین درد و کاهش التهاب می شود.
 • جراحی: برخی آسیب ها و شرایط نیاز به ترمیم جراحی دارند. انواع مختلفی از جراحی برای کمردرد وجود دارد، از جمله بسیاری از تکنیک‌های کم تهاجمی.

آیا می توانم از کمردرد جلوگیری کنم

آیا می توانم از کمردرد جلوگیری کنم؟

شما نمی توانید از کمردرد ناشی از بیماری یا مشکلات ساختاری در ستون فقرات جلوگیری کنید. اما می توانید از آسیب هایی که باعث کمردرد می شوند جلوگیری کنید. برای کاهش خطر آسیب کمر، باید:

 • حفظ وزن سالم: اضافه وزن به مهره ها و دیسک ها فشار وارد می کند.
  عضلات شکم خود را تقویت کنید: پیلاتس و سایر برنامه های ورزشی، ماهیچه های مرکزی را تقویت می کنند که از ستون فقرات حمایت می کنند.
 • به روش صحیح بلند کنید: برای جلوگیری از صدمات، با پاهای خود بلند کنید (نه با پشت). وسایل سنگین را نزدیک بدن خود نگه دارید. سعی کنید هنگام بلند کردن بالاتنه خود را نچرخانید.

چشم انداز افراد مبتلا به کمردرد چیست؟

چشم انداز به علت درد بستگی دارد. اکثر افراد مبتلا به کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر بهبود می یابند و مشکلات سلامتی طولانی مدت ندارند. اما بسیاری از مردم یک قسمت دیگر را ظرف یک سال خواهند داشت. برخی از افراد کمردرد مزمن دارند که پس از چند هفته بهتر نمی شود. افراد مسن مبتلا به بیماری های دژنراتیو مانند آرتریت و پوکی استخوان ممکن است علائمی داشته باشند که با گذشت زمان بدتر می شوند. جراحی و سایر درمان‌ها در کمک به افراد مبتلا به طیف وسیعی از آسیب‌ها و شرایط زندگی بدون درد مؤثر هستند.

چه زمانی باید در مورد کمردرد به پزشک مراجعه کنم؟

کمردرد معمولا با استراحت و مسکن ها بهتر می شود. کمردردی که از بین نمی‌رود ممکن است نشانه یک بیماری جدی‌تر باشد. اگر علائم زیر را دارید به ارائه دهنده خود مراجعه کنید:

 • دردی که بعد از حدود یک هفته مراقبت در منزل بهتر نمی شود.
 • سوزن سوزن شدن، بی حسی، ضعف یا درد در باسن یا پاها.
 • درد شدید یا اسپاسم عضلانی که در فعالیت های عادی شما اختلال ایجاد می کند.
 • تب، کاهش وزن، مشکلات روده یا مثانه یا سایر علائم غیر قابل توضیح.

میلیون ها نفر با کمردرد زندگی می کنند. سفتی، درد و محدودیت حرکتی می‌تواند تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی داشته باشد. اما ممکن است با حفظ وزن مناسب و فعال ماندن بتوانید از کمردرد جلوگیری کنید. اگر کمردرد برطرف نشد یا نمی‌توانید فعالیت‌هایی را که دوست دارید انجام دهید، با پزشک خود صحبت کنید. چندین روش درمانی می تواند درد را تسکین دهد، به شما کمک کند بهتر حرکت کنید و از زندگی بیشتر بهره ببرید.

اگر در تهران یا شرق تهران به دنبال مرکز درمانی و توانبخشی برای درد کمر هستین، کلینیک دینا برای شما بهترین گزینه می باشد، با دستگاه های به روز و متخصصین با تجربه بهترین درمان را برای شما رقم می زند.

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *