تهران، میدان شهدا، ابتدای پیروزی، ساختمان نگار آزما

فیزیوتراپی شانه

فیزیوتراپی شانه

فیزیوتراپی شانه اغلب یک درمان موفق و غیر جراحی است. هدف آن تقویت عضلات اطراف شانه برای بهبود عملکرد و تحرک شما است. ممکن است پزشک شما را به یک فیزیوتراپیست برای مقابله با درد شانه ارجاع دهد و فیزیوتراپیست آسیب شما را بررسی کرده و بهترین روش درمانی را تعیین می کند. این درمان به صورت سفارشی طراحی خواهد شد تا به شما کمک کند تا از آسیب خود بازیابی کنید و تحرک خود را دوباره به دست آورید، و درمانگر شما همچنین ممکن است توصیه هایی را در مورد نحوه تغییر فعالیت های روزمره برای حمایت بهتر از شانه ها ارائه دهد تا بتوانید از آسیب مجدد جلوگیری کنید. همچنین ممکن است یک روال منحصر به فرد ورزش درخانه به شما اختصاص داده شود تا به شما کمک کند تا پس از اتمام جلسات درمانی، تحرک خود را حفظ کنید.

در برخی موارد، فیزیوتراپی می‌تواند از نیاز به جراحی جلوگیری کند، که به‌ویژه برای افراد مسن‌تر که ممکن است به میزان موفقیت عمل جراحی نداشته باشند، مفید است. مطالعات نشان می‌دهد که اکثر بیماران فیزیوتراپی برای آسیب‌های شانه را کافی می‌دانند، اگرچه طول دوره بهبودی می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. حتی در مواردی که جراحی اجتناب ناپذیر است، فیزیوتراپی یک راه عالی برای آماده سازی و تقویت بدن قبل و بعد از جراحی است.

درمان های فیزیوتراپی برای درد شانه

درمان های فیزیوتراپی برای درد شانه

بسته به ویژگی های آسیب شما، شانه درمانی که فیزیوتراپیست شما تجویز خواهد کرد احتمالاً شامل یک یا چند نوع درمان زیر خواهد بود:

 1. یخ درمانی
 2. گرما درمانی
 3. درمان دستی
 4. حرکات کششی
 5. تمرینات تقویتی
 6. تحرک مفصل
 7. سونوگرافی درمانی
 8. تحریک الکتریکی
 9. نوار چسب ورزشی
 10. اصلاح فعالیت
 11. برنامه تمرینی خانگی

یخ درمانی: روش RICE (استراحت، یخ، ارتفاع فشرده) یخ زدن نقاط آسیب دیده را برای آسیب های حاد تشویق می کند. این به کاهش التهاب و تورم کمک می کند، که به نوبه خود به کاهش درد نیز کمک می کند.

گرما درمانی: بر خلاف یخ درمانی که در ساعات اولیه آسیب استفاده می شود، گرما درمانی پس از گذشت 72 ساعت بهتر است استفاده شود. مانند یخ درمانی، یک مسکن نیز هست و به ماهیچه ها اجازه آرامش می دهد.

درمان دستی: همانطور که از نام آن پیداست، درمان دستی به کمک فیزیوتراپیست برای آرام کردن شانه آسیب دیده نیاز دارد. فیزیوتراپیست با دستان خود از فشار جهت خاص روی بافت استفاده می کند تا به آن کمک کند تا بخشی از تحرک طبیعی خود را به دست آورد.

حرکات کششی: حرکات کششی یک نوع رایج درمان برای درد شانه است، زیرا برای فشار دادن آرام عضلات شما تا زمانی که دامنه حرکتی خود را به دست آورید طراحی شده است. فیزیوتراپ احتمالاً سطوح مختلفی از کشش‌ها را که ممکن است قسمت‌های شانه و همچنین گردن و ستون فقرات را هدف قرار دهد، بسته به آسیب وارد می‌کند.

تمرینات تقویتی: فیزیوتراپی ممکن است به شما توصیه کند تمرینات تقویتی خاصی را برای کاهش درد در محل آسیب و همچنین تقویت سایر ماهیچه‌ها، مانند عضلات مرکزی بدن، انجام دهید. هدف این است که شما را قوی تر از قبل از آسیب بگذاریم تا از عود مجدد آن جلوگیری کنیم.

تحرک مفصل: نوع دیگری از درمان که در آن کمک فیزیوتراپیست ضروری است، حرکت مفصلی با کشش کپسول مفصلی، افزایش تحرک شانه آسیب دیده است. از آنجایی که نیاز به درک کامل آناتومی دارد، فقط توسط یک فیزیوتراپ حرفه ای آموزش دیده انجام می شود.

تحریک الکتریکی: یکی از راه های تقویت عضلات شانه آسیب دیده، تحریک اعصاب است. گاهی اوقات، برای انقباض عضلات یا کاهش التهاب استفاده می شود، اما می تواند به عنوان راهی برای تجویز دارو نیز استفاده شود.

نوار چسب ورزشی: فیزیوتراپیست شما ممکن است استفاده از نوار ورزشی را به عنوان بخشی از فیزیوتراپی شانه همراه با سایر روش های درمانی مانند تمرینات ورزشی انتخاب کند.

اصلاح فعالیت: برای کاهش احتمال بازگشت آسیب شانه، فیزیوتراپ شما راه هایی را در اختیار شما قرار می دهد تا شیوه انجام فعالیت های روزمره خود را اصلاح کنید تا از شانه های شما به درستی حمایت شود. برای مثال، اگر با شانه یخ زده سر و کار دارید، فیزیوتراپ ممکن است به شما توصیه کند از استراحت بیش از حد برای شانه خود اجتناب کنید.

برنامه تمرینی خانگی

تمرینات فیزیوتراپی شانه که با فیزیوتراپیست خود انجام می دهید احتمالاً پس از اتمام جلسات شما تا حدودی باید حفظ شوند. فیزیوتراپیست مجموعه ای از تمرینات در خانه را برای کمک به حفظ پیشرفت شما تنظیم می کند. آنها تمرینات را با شما در طول جلسات تمرین می کنند، بنابراین می توانید در هنگام بازگشت به خانه از نحوه انجام آنها اطمینان داشته باشید.

 سونوگرافی درمانی چیست؟

سونوگرافی درمانی که نباید با سونوگرافی تشخیصی اشتباه گرفته شود نوعی فیزیوتراپی برای درد شانه است که در آن عضلات، تاندون‌ها و سایر بافت‌های نرم با یک جلسه گرم کردن عمیق درمان می‌شوند. گرما گردش خون را در بافت بهبود می بخشد، که هم درد را کاهش می دهد و هم به بهبود آسیب کمک می کند. سونوگرافی های درمانی همچنین به افزایش کشسانی ماهیچه ها به خصوص در موارد یخ زدگی شانه کمک می کند تا به عضلات اجازه کشش راحت تر و در نتیجه افزایش دامنه تحرک را بدهد.

تمرینات فیزیوتراپی برای درد شانه

تمرینات فیزیوتراپی برای درد شانه

در حالی که تمرینات تخصصی بهتر است توسط فیزیوتراپیست شما برای هدف قرار دادن آسیب خاص شانه شما تجویز شود، برای درد روزمره شانه، تمرینات خاصی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید. این تمرینات ممکن است بخشی از برنامه درمانی فیزیوتراپی باشند، اما همچنین راه خوبی برای از بین بردن هرگونه سفتی یا تنش در شانه شما هستند و به طور بالقوه به جلوگیری از آسیب دیدگی کمک می کنند. مانند هر ورزش دیگری، مهم است که محدودیت های خود را بشناسید و بیش از حد به خود فشار نیاورید و خطر آسیب احتمالی دیگری را تهدید نکنید.

زمان شروع فیزیوتراپی شانه

تشخیص اینکه چه زمانی درد شانه شما آنقدر بد است که نیاز به مراقبت های پزشکی حرفه ای داشته باشد می تواند مشکل باشد، اما یک قانون خوب این است که به محض اینکه درد شانه شما قابل توجه است به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر شروع به جلوگیری از انجام فعالیت های روزمره کند. ممکن است پزشک به شما توصیه کند به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید، اما لازم نیست منتظر توصیه او باشید. اگر احساس می کنید می توانید از فیزیوتراپی حرفه ای بهره مند شوید، حداقل با ملاقات با یکی از آنها هیچ آسیبی نخواهید داشت، بنابراین آنها می توانند میزان آسیب را بررسی کنند.

در حالت ایده آل، وقتی نوبت به مراجعه به فیزیوتراپیست و شروع فیزیوتراپی برای درد شانه می رسد، این امر مخصوصاً اگر مشکوک هستید که از آسیب ناشی از استفاده بیش از حد رنج می برید، بسیار مهم است، که اغلب تا زمانی که آسیب جدی تر نشود، قابل توجه نیست. هر چه مدت طولانی‌تری آسیب احتمالی شانه را بدون درمان کافی باقی بگذارید، بدترین احتمال وجود دارد. پیشگیری اغلب بهتر از درمان است، اما در مورد آسیب های شانه، انجام فیزیوتراپی زودتر از دیرتر می تواند از بدتر شدن آسیب شما جلوگیری کند و احتمال نیاز به جراحی را کاهش دهد.

ترک بیش از حد آسیب همیشه ممکن است در دراز مدت هزینه بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد زیرا آسیب شدیدتر به درمان بیشتری نیاز دارد. به علاوه، مراجعه به یک فیزیوتراپ حرفه ای که به خوبی در آناتومی انسان مسلط است، راهی عالی برای کمک به رفع هر گونه فعالیت یا عادت مشکل آفرینی است که ممکن است داشته باشید، به شما این امکان را می دهد که هم درمان کنید و هم با موفقیت از آسیب های بعدی جلوگیری کنید.بنابراین، به محض اینکه شک کردید که ممکن است با درد شانه یا آسیب دیدگی شانه روبرو شوید، ایده خوبی است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

از یک قرار ملاقات فیزیوتراپی چه انتظاری باید داشت

در قرار اولیه، با فیزیوتراپ در مورد درد شانه یا آسیب شانه خود، از جمله نحوه ابتلا به آن صحبت خواهید کرد. فیزیوتراپ همچنین در مورد محدودیت های فیزیکی شما در نتیجه آسیب و اهدافی که امیدوارید در طول دوره درمان به آن دست یابید، صحبت خواهد کرد. همچنین شامل بررسی محدودیت های فیزیکی آسیب شما از جمله بررسی دامنه حرکتی شما و وجود هرگونه آسیب ساختاری توسط فیزیوتراپیست می شود.

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *